Rozpoczynamy transformację energetyczną Ciepła Systemowego w Kościerzynie

 

MPI KOS-EKO, przystępuje do kolejnego kroku milowego transformacji energetycznej ciepła systemowego Kościerzyny. Po ubiegłorocznej oddanej do eksploatacji nowej instalacji fotowoltaicznej w K-1 przy ul. Tetmajera 3, aktualnie przystąpiliśmy do fizycznego demontażu trzech kotłów na paliwa stałe oraz komina o wysokości 31,3 m i średnicy 0,82 m zlokalizowanych przy ul. Świętopełka. Wystarczająca moc cieplna K-1 w pełni zabezpiecza potrzeby miasta w ciepło systemowe. Kotłownia K-2 swoją normalną pracę zakończyła w 2012 r. i od tego czasu w systemie zaopatrzenia w ciepło systemowe pełniła rolę jedynie źródła rezerwowego. Wykonawcą zadania pn.: „Rozbiórka komina i instalacji w Kotłowni K-2” jest firma Zakład Usług Wysokościowych Dorado z siedzibą w Gdańsku.

 

Poza nową instalacją fotowoltaiczną na K-1, Spółka w bieżącym roku planuje budowę kolejnej instalacji na terenie Stacji uzdatniania wody oraz rozpoczęcie budowy w kotłowni K-1 dwóch wysokosprawnych kogeneratorów gazowych w zabudowie kontenerowej wraz z gazowymi pompami ciepła.

Likwidacja kotłów węglowych, budowa fotowoltaiki oraz przystąpienie do wysokosprawnej kogeneracji to kolejne etapy zmiany dotychczasowej w „węglowej tożsamości” w ramach działalności ciepłowniczej „KOS-EKO”.